Butil Asetat

Görünümü : Meyvemsi kokuya sahip renksiz sıvı haldedir.
Kimyasal Adı : Acetic acid n-butyl ester, Butile, butyl ethanoate,
Kimyasal Formülü : C6H12O2

Aynı zamanda butil etanoat olarak da bilinen N-bütil asetat, oda sıcaklığında, renksiz bir yanıcı sıvı olan bir esterdir. Butil asetat diğer kimyasal maddelerle birlikte karakteristik tatlar verir ve muz veya elma tatlı bir kokuya sahip pek çok meyve türünün, bulunur. Bu tür şeker, dondurma, peynir ve kızartılmış ürünlerde olarak gıdalarda sentetik meyve katkı maddesi olarak kullanılır. Butil asetat genellikle orta seviyede polarite bir yüksek kaynama noktalı bir çözücü olarak kullanılmaktadır.

Butil asetatlar, yaygın olarak , aşağıdaki tepkime ile geri akış koşulları altında katalitik sülfürik asidin mevcudiyetinde butanol (veya onun izomerinin bütil asetat izomerini oluşturmak üzere) ve asetik asidin Fischer esterifikasyonu ile üretilir

Elmalar, özellikle Red Delicious çeşidinin bir kısmı bu kimyasal ile tatlandırılmıştır. Alarm feromonlar tarafından yayılan Koschevnikov beziarasında bal arıları bütil asetat içerir.

  • Deri ve kimya endüstrisinde kullanılır.
  • Boya üretiminde önemli bir solventtir. Lake (vernik) üretiminde kullanılır. Yine Selüloz nitrat, polimerler, reçineler, mürekkep, yapıştırıcı ve yağlar için mükemmel çözücülüklü bir solventtir.
  • Kozmetik sektöründe esans olarak kullanılır.
  • Temizlik malzemelerinde esans olarak kullanılır.
  • Gıda sektöründe şeker, sakız, dondurma, peynir ve fırınlanmış gıdalarda sentetik meyve aroması olarak kullanılır.
TEKLİF AL

Öne Çıkan Ürünlerimiz

Sepet
Scroll to Top
İletişime Geç
💬 AselChem İletişim
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?