Metil Etil Keton

Görünümü : Renksiz
Kimyasal Adı : Butan-2-one, MEK
Kimyasal Formülü : C4H8O

Butanon, 2-bütanolün oksidasyonu ile üretilebilir . Hidrojen giderme A kullanılarak 2-butanol katalizörü ile katalize edilir bakır , çinko , ya da bronz :

CH 3 CH (OH), CH 2 , CH 3 → CH 3 C (O) CH 2 CH 3 + H 2

Bu, yılda yaklaşık 700 milyon kilo üretmek için kullanılır. İncelenen fakat uygulanmayan diğer sentezler , 2-butenin Wacker oksidasyonu ve izobutilbenzen’in oksidasyonudur; bu, asetonun endüstriyel üretimi ile benzerdir .

Ağır nafta’nın hem sıvı fazda oksidasyonu hem de Fischer-Tropsch reaksiyonu, karışık oksijenat akımları üretir; buradan 2-butanon fraksiyonasyon yoluyla çıkarılır.

Butanon, bazı ağaçlar tarafından biyosentezlenir ve bazı meyve ve sebzelerdeaz miktarda bulunur. Araba ve kamyon egzozlarından havaya salınır.

Metil Etil Keton , keton tipi aktif bir organik solventtir. Fenolik, alkid, vinil reçine içeren sistemlerde, selülozik sistemlerde; boya sökücülerde ve yapıştırıcılarda kullanılır. Ayrıca yiyecek ve içecek endüstrisi için profesyonel temizlik ve bakım ürünlerinde de kullanımı vardır.

  • Butanon, etkili ve yaygın bir çözücüdür [ve zamklar , reçineler , selüloz asetatve nitroselüloz kaplamalar ile vinil filmlerdeki işlemlerde kullanılır. Bu nedenle, plastik, tekstil, parafin mumu üretiminde ve cila , cila , boya sökücü, denatüre alkol , yapıştırıcılar için bir denatüre edici madde ve temizlik gibi ev eşyalarında kullanılmaktadır. ajan. Bu benzer çözücü özelliklere sahip asetonancak daha yüksek sıcaklıkta kaynar ve buharlaşma oranı önemli derecede yavaştır. Asetonun aksine, suyla bir azototrop oluşturur , bazı uygulamalarda nemin azeotropik damıtımı için yararlıdır. Butanone, silinen boya çözücüsü olarak kuru silme işaretçilerinde de kullanılır .
  • Butanon, polistireni ve diğer pek çok plastiği eritirken, ölçek model kitlerinin bağlantı parçaları olarak kullanılmak üzere “model çimento” olarak satılmaktadır . Genellikle yapışkan olarak düşünülse de, aslında bu bağlamda bir kaynak ajanı olarak işlev görüyor .
  • Bütanon olan ön-madde için metil etil keton peroksit , bazıları için bir katalizördür, polimerizasyon örneğin doymamış polyester reçinelerin çapraz-bağlanma gibi reaksiyonlar.
TEKLİF AL

Öne Çıkan Ürünlerimiz

Sepet
Scroll to Top
İletişime Geç
💬 AselChem İletişim
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?