Etil Asetat

Görünümü : Renksiz, sıvı bileşik
Kimyasal Adı : Etil etanoat
Kimyasal Formülü : CH3COOCH2CH3

Etil asetat, asetat hidroksil grubunun etoksi ile yer değiştirmesi sonucu oluşan bir bileşiktir. Basitleştirilmiş yapısal formülü: CH3COOCH2CH3. Saf etil asetat aromatik kokusu olan renksiz şeffaf bir sıvıdır. Güçlü eter benzeri bir kokunun yanı sıra yayılması kolay ancak kalıcı olmayan berrak meyveli bir şarap tadına sahiptir. Suda az çözünür, alkol, keton, eter ve kloroform gibi organik çözücülerin çoğunda çözünür. Etil asetat, mükemmel çözünürlük, çabuk kuruyan mülkiyet, selüloz asetat, etil esaslı lif, klorlanmış kauçuk, vinil reçineler, selüloz asetat reçineleri, sentetik kauçuk ve boyalar üretiminde yaygın olarak kullanılan çok önemli bir organik kimyasal hammadde ve mükemmel endüstriyel çözücüdür.

Başlıca işlevleri arasında boya, yapıştırıcı, etil selüloz, deri, linolyum renklendirici, sentetik elyaflara uygulanan endüstriyel bir solvent olarak kullanılması; baskı mürekkeplerine uygulanacak bir bağlayıcı olarak kullanılması, yapay inci üretimi; tıp ve organik asitler üretiminde kullanılan özütleyici ajan; bir baharat ham maddesi ananas, muz ve çilek ve viski, tereyağın lezzetleri için ana ham madde olarak kullanılmaktadır. Her zaman eski şarabın güzel tadından bahsedilir. Bunun nedeni, meyve aromalı etil asetat içeren şarap içindir. Şarap, etil asetat oluşturmak için etanol ile reaksiyona girebilecek az miktarda asetik asit içerir. Bu tersinir bir reaksiyon olduğu için, eski şarabın aroma lezzetine yol açacak kadar etil asetat birikimi için uzun bir zaman alır.

Bazı gelişmiş ülkelerde, insanlara ve çevreye büyük zarar verebilecek benzen çözücüsü ve metil etil keton solventi kademeli olarak değiştiren, toksik olmayan, kirliliği içermeyen bir çözücü olarak kullanılır. Halen etil asetat üretim yolları, esterifikasyon, asetaldehid yoğunlaşma, etilen ilave ve etanol hidrojenasyona bölünebilir. Şirkette benimsenen etanol dehidrojenasyon yöntemi, 1990’ların sonunda geliştirilen ve yan ürün hidrojen gazı üretirken etanolün bir adım hidrojen giderme yoluyla etil asetat üretebilen yeni bir teknolojiydi. Bu yöntemi kullanarak, düşük miktarda su ve çeşitli ağır metal içeren yüksek saflıkta etil asetat üretebilir.

 • Etil asetat öncelikle düşük maliyetli, düşük toksikliği ve hoş kokusu nedeniyle tercih edilen bir solvent ve seyreltici olarak kullanılır .
 • Kahve çekirdeği ve çay yaprağı, bu çözücü ile kafeinsizdir .
 • Ayrıca boyalarda bir etkinleştirici veya sertleştirici olarak kullanılır
 • Parfümlerde, deride parfüm kokusu bırakarak çabucak buharlaşır.
 • Analitik reaktifler ve kromatografi analizi için standart malzeme ve çözücü olarak kullanılabilir.
 • Aynı zamanda çevresel koruma ve pestisit kalıntılarının analizi için de kullanılabilir.
 • Organik sentez ve baharat üretimi için de kullanılabilir.
 • Çözücü olarak ve boyaların ve bazı ilaç ara ürünlerinin sentezi için de kullanılabilir.
 • Kopyalama makinesi için sıvı nitroselüloz mürekkebi için de kullanılabilir.
 • Laboratuvarda, etil asetat içeren karışımlar, kolon kromatografisinde ve ek traksiyonlarda yaygın olarak kullanılır .
 • Etil asetat ile doldurulmuş bir öldürme kavanozunda , buharlar toplanan böcekleri yok etmeden çabucak öldürürler. Higroskopik olmadığı için , etil asetat, böceği, bir koleksiyon için uygun olan uygun montajı sağlayacak kadar yumuşak tutar.
 • Etil asetat ayrıca boyaların, ilaçların ve parfüm üretiminin hammaddesidir. Etil asetat ayrıca pek çok reçinenin oldukça etkili bir solventi olup mürekkep ve deri üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.
TEKLİF AL

Öne Çıkan Ürünlerimiz

Sepet
Scroll to Top
İletişime Geç
💬 AselChem İletişim
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?